Print | Back

April 2, 2013

West Yellowstone Snocross Results




March 16-17

Class: Scott USA Pro Open

The top five racers from Day 1 in the Pro Open division remained the same on Day 2, with Willie Elam again taking the checkered flag.

            1.         Willie Elam                   Twin Falls, ID          Ski-Doo

            2.         Taylor Meuwissen        Mayer, MN             Arctic Cat

            3.         Jason Fox                     Casper, WY            Polaris

            4.         Tuffy McDonald           Priest River, ID Arctic Cat

            5.         Michael Hughes            Misoula, MT           Polaris

            6.         Colby Peterson Bozeman, MT           Arctic Cat

            7.         Braidy Haden               Wilbur, WA            Polaris

            8.         Drew Latimer               Twin Falls, ID          Ski-Doo

Class: Western Power Sports Pro 600

Once again, Willie Elam and his Ski-Doo found themselves in the winner's circle.

            1.         Willie Elam                   Twin Falls, ID               Ski-Doo

            2.         Taylor Meuwissen          Mayer, MN                  Arctic Cat

            3.         Jason Fox                     Casper, WY                 Polaris

            4.         Tuffy McDonald              Priest River, ID Arctic Cat

            5.         Colby Peterson          Bozeman, MT              Arctic Cat

            6.         Michael Hughes             Missoula, MT               Polaris

            7.         Braidy Haden                 Wilbur, WA                 Polaris

Class: Pro Snowbike

Derick Driggs, who has yet to lose a snowbike race, didn't disappoint in West Yellowstone, continuing his dominance in the young but growing sport.

            1.         Derick Driggs             Sandpoint, ID              KTM

            2.         Ty Oliver                       Clark Fork, ID              Honda

            3.         Wyatt Stevens               Clark Fork, ID             Honda

Class: SnoWest Women

A women's division sponsored by SnoWest saw Mindy Kaufman take home the win Saturday on her Cat sled.

            1.         Mindy Kaufman              Alta, WY                     Arctic Cat

            2.         Taven Woodie                Alpine, WY                  Arctic Cat

            3.         Ryley Hasenack            Jackson, WY               Ski-Doo

            4.         Jeanette Jensen     Manhattan, MT            Polaris

Class: Carl’s Cycle Sales Sport Combo

More Cats may have been entered, but it was a Ski-Doo with AJ Stoffle on top that won the Sport Combo division. Kaden Woodie, who won the same race Friday, took second on Saturday.

            1.         AJ Stoffle                     Craig, CO                    Ski-Doo

            2.         Kaden Woodie        Alpine, WY                  Arctic Cat

            3.         David Buchanan           Edmonds, WA               Arctic Cat

            4.         Mindy Kaufman            Alta, WY                     Arctic Cat

            5.         Kendall Wilkes        Island Park, ID       Ski-Doo

Class: Stud Boy Sport SS

Kaden Woodie avenged his loss to AJ Stoffle in the Sport Combo race by winning the Sport SS division. 

            1.         Kaden Woodie       Alpine, WY                  Arctic Cat

            2.         AJ Stoffle                     Craig, CO                    Ski-Doo

            3.         David Buchanan            Edmonds, WA             Arctic Cat

            4.         Cameron Abel               Tremonton, UT Arctic Cat

            5.         Kendall Wilkes         Island Park, ID Ski-Doo

            6.         Mindy Kaufman             Alta, WY                     Arctic Cat

Class: Transition 500

            1.         Taven Woodie               Alpine, WY                  Arctic Cat

            2.         Ryley Hasenack           Jackson, WY               Ski-Doo

            3.         Oliviah Westervelt        Manhattan, MT            Arctic Cat

Class: Junior 10-13

Ski-Doo was the sled of choice among the junior competitors, as the top three finishers rode Ski-Doo sleds.

            1.         Ryley Hasenack            Jackson, WY               Ski-Doo

            2.         Jake Gill                       Eagle, CO                    Ski-Doo

            3.         Alexa Hurd                   Macks Inn, ID              Ski-Doo

            4.         Taven Woodie              Alpine, WY                  Arctic Cat

            5.         Kyle Breen                   Dayton, WY                 Arctic Cat

Class: Transition 8-10

The Hasenack siblings of Jackson, WY, finished 1-2 in the Transition race.

            1.         Brody Hasenack           Jackson, WY               Ski-Doo

            2.         Ryley Hasenack            Jackson, WY               Ski-Doo

            3.         Corbin Cottle               Bountiful, UT                Polaris

            4.         Taven Woodie              Alpine, WY                  Arctic Cat

            5.         Alex Hurd                    Macks Inn, ID              Ski-Doo

            6.         Kandon Henry              Ashton, ID                   Ski-Doo

            7.         Oliviah Westervelt        Manhattan, MT            Arctic Cat

            8.         Corbin Fry                   Bozeman, MT              Arctic Cat

Class: Speed Limited

Eastern Idaho and Polaris were both well-represented in the Speed Limited race, with the top four finishers coming in on Polaris machines and the top five hailing from southeast Idaho.

            1.         Bridger Park                 Rigby, ID                     Polaris

            2.         Kohler Morgan         Idaho Falls, ID Polaris

            3.         Teegan Luthy                Rexburg, ID                 Polaris

            4.         Kason Richardson         Victor, ID                     Polaris

            5.         Andrew Wilkes              Island Park, ID Arctic Cat

            6.         Brennen Martz             Billings, MT                  Polaris

            7.         Colter Nielson              Etna, WY                     Arctic Cat

            8.         Corbin Fry                   Bozeman, MT              Arctic Cat

            9.         Kaden Breen                Dayton, WY                 Arctic Cat

            10.       Shane Adams               Idaho Falls, ID Polaris

            11.       Ella Paini                      Island Park, ID Polaris

            12.       Taylor Jensen                Layton, UT                   Polaris

Class: Champ

The top three finishers and six out of nine competitors in the champs class competed aboard Polaris sleds.

            1.         Corbin Cottle               Bountiful, UT                Polaris

            2.         Leland Dexter               Macks Inn, ID              Polaris

            3.         Bridger Park                 Rigby, ID                     Polaris

            4.         Andrew Wilkes            Island Park, ID Arctic Cat

            5.         Oliviah Westervelt        Manhattan, MT            Arctic Cat

            6.         Teegan Luthy                Rexburg, ID                 Polaris

            7.         Shane Adams               Idaho Falls, ID Polaris

            8.         Brennen Martz          Billings, MT                  Polaris

            9.         Kaden Breen                Dayton, WY                 Arctic Cat



© 2014 SnoWest® Magazine
http://www.snowest.com